theparadise

theparadise

Tudatos vásárlás

2021. augusztus 02. - paradiseblg

Az elmúlt években egyre többet lehet ezt a szót hallani, hogy "tudatos". De mit is jelent valójában? Tulajdonképpen hogyan lehetne körbeírni? És mi is az igazi tartalma?

Én ha a tudatosságról beszélek, akkor az átgondolt, "körbejárt" szavakkal tudnám talán legjobban azonosítani. Felkészültség, és utánajárás. 

Nem egy úri mulatság, nem is az ördögtől való, és nem is annyira bonyolult, mint amennyire elsőre gondolnánk. Ez is valahol egy felelősségvállalás, irányítása a saját életednek. Egyszerűen tudod, hogy mire van szükséged.

 

Több témát érintve, talán jobban kirajzolódik, mit is jelent valójában tudatosan vásárolni. Amiket itt említek, csak a jéghegy csúcsa, de bárki számára könnyen megvalósíthatók. Csak adj magadnak időt. Kezd el kicsiben, a végén meg már azt veszed észre, hogy magadtól keresed min tudnál még változtatni.

 

inframe_1627899311794.jpg

 

1. Élelmiszer vásárlás

Nálunk nagyon hasznos volt a bevásárló lista megírásán kívül a heti menü összeírása, így még hatékonyabban és összeszedettebben sikerült felkészülni az előttünk álló hétre. Szóval szerintem a bevásárló lista önmagában nem elég, légy tisztában vele az adott hétre mit szeretnél elkészíteni, akár ebédre, akár vacsorára. Nyilván érdemes belekalkulálni a nassolni valókat is. Mi erre a célra általában gyümölcsöket, magvakat, rizspufit szoktunk választani, de nem akarok álszentnek tűnni, páromnál a nápolyi, nálam a marcipán szelet szokott hébe-hóba a bevásárlókocsiban még pluszban landolni. Ezzel akár a túlvásárlást is ki lehet küszöbölni. Nincs romlott étel, nincs pazarlás. (Gyanítom nem sokan gondolnak bele éves szinten mennyi étel megy a kukába? Ennyi erővel a pénzt egyből el is égethetnéd.) Olyan fordult már elő nálunk, hogy 2 nap helyett, 3-ra sikerült főznöm, akkor csak csúsztatok egy napot a következő menüvel.

Biztos ezt is sokan hallották már, "Éhesen ne menj boltba!". Ezt én is csak megerősíteni tudom, mivel ekkor sokkal többet, és olyan dolgokat is megveszünk amire normál esetben, jóllakottan nem nyúlnánk rá.

Ha tehetjük a piacon, vagy a helyiektől veszünk zöldséget, vagy gyümölcsöt. Ezzel támogatva őket is, nem beszélve arról, hogy biztosan friss élelmiszerhez jutunk. De arra is volt már példa, hogy ki tudtuk használni a "szedd magad" akciót. 

Ha nem kistermelőknél vásárolunk, akkor a boltba visszük a saját szütyőinket, ezek helyettesítik a nejlon zacskókat. Igen, ez már inkább a környezetvédelem témaköre, de kell erről is beszélni, és tervezem is, hogy egy hosszabb posztot írok róla nálunk mi hogyan vált be. 

És bár utolsóként említem, nem elhanyagolandó ez a kérdéskör sem. Ha kirándulni, vagy hosszabb útra megyünk, megpróbálunk ide is kellőképpen felkészülni. Kicsit komplikáltabb a helyzet, mert nekem muszáj glutén - és tejmentesnek lennie az ételnek, Balázs pedig nem eszik húst. Erre is tökéletesen kifejlesztettük a megoldást. Otthon elkészített szendvicsekkel, péksütikkel, és gyümölccsel, mogyoróval tankoljuk fel magunkat, hogy ne kelljen egész nap éhezni. Sok esetben nem opció, hogy keresünk éttermet, vagy bármilyen étkezdét. Így megfelelő tápanyaghoz jutunk akkor is, ha a kocsiban vagy padon falatozunk.

Alapvetően mindenre van megoldás, ez igazából csak rajtunk múlik mennyire vagyunk felkészültek és tudatosak :) 

 

2. Ruhavásárlás

Amikor jobban mennek a dolgok, "keresünk eleget", akkor az a tapasztalom, hogy szívesebben megvesszük a drágább holmikat, mondván ez biztos sokkal tovább bírja, mint a kevésbé drága társai. (Persze a presztízs kérdés is erősen befigyel.) Nagy arcon csapás volt nekem is, amikor kiderült az ellenkezője, bármennyire is vigyáztam rájuk. Akár viselés, akár mosás után tapasztalunk ilyet elég bosszantó tud lenni. Szóval a drága nem egyenlő a tartóssal is. De természetesen van erre ellenpélda is, pont a napokban mondtam Balázsnak, hogy a téli kabátomnak ez lesz a 7.éve velem. (Szegény, remélem azért még nem unt rám nagyon. Mármint a kabát. Balázs régebb óta velem van :D )

Itt is azt tudom csak mondani, hogy érdemes utánajárni, akár fórumokat olvasni előtte, ha mindenképpen sok pénzt szándékozunk kiadni, hogy valójában megéri-e az adott márkát választani. Lehetőleg próbáljunk átlag emberek véleményére hagyatkozni.

A kevesebb néha több. Tényleg érdemes pár strapabíró darabot beszerezni, de egy ugyanolyan pólóból 5 különböző színben tartani, teljesen felesleges. Mérlegelj!

Viszont, ha nem tudunk, esetleg nem akarunk túl sok pénzt rászánni a ruhákra, akkor érdemes a használt ruha boltokban is körbenézni, vagy a közösségi oldalakon is rengeteg értékes, jó állapotban lévő holmit lehet beszerezni. Ezzel igazából két legyet ütünk egy csapásra. Míg mi töredékéért tudtunk vásárolni, addig az eladót megszabadítottuk a feleslegtől, és még pénzt is kapott cserébe. Plusz érv, hogy nem növeltük feleslegesen a ruhatermelést.

A ruha öltöztet klisével is csak részben értek egyet. Sok esetben fontos a megjelenés, de csak azért fenntartani egy teljes szobányi ruhát teljesen felesleges. Nem attól leszel jobb, értékesebb ember, hogy mi van rajtad, hanem hogy mi van benned. 

 

 

3. Minden más vásárlása

Igen, nekünk is volt olyan időszakunk amikor mindent is meg akartunk venni, mert az milyen szép, milyen jól mutatna a lakásban, milyen menő. De aztán szerencsére ahogy változunk, ezzel kapcsolatban is sokkal érettebben tudunk már gondolkodni. Így nem veszünk meg mindent ész nélkül. A munkám során rengeteg lakásba és házba nyerek bepillantást, idősebb és fiatalabb ügyfelekhez egyaránt. Egy-egy költözködés alkalmával esik le nekik a tantusz, hogy az évek során valójában mennyi kacatot halmoztak fel. Sok esetben már csak az örökösök dolga, hogy ezektől megfelelő módon megszabaduljanak. (Ezt sajnos a saját bőrömön is meg kellett tapasztalni.)

Kérdések, amiket mindig tegyél fel magadnak mielőtt a kezedben a kiszemelt árut vinnéd a kasszához: Mindenképpen szükségem van-e rá? Nem csak a pillanat hevében érzem a késztetést, hogy megvegyem? Milyen funkciót látna el? Nincs otthon belőle már hasonló? Ha 1 hetet várnék a vásárlással, akkor is ugyanekkora késztetést éreznék iránta, hogy a birtokomban legyen?

 

 

Ez a pár plusz gondolat összességében még hasznos lehet, érdemes rajtuk elgondolkodni:

- A pénzeddel véleményt alkotsz. Azzal is ha valamit nem veszel meg. 

- Nem ciki használtan vásárolni.

- Számold ki egy hónapban mennyit keresel, bontsd le egy napra. Majd meglátod azért az egy cipőért/pólóért/táskáért... hány napot kell dolgozni. 

- Ma már bárminek utána lehet nézni az interneten. Használd ki!

- Akcióval csak akkor spórolsz, ha amúgy is meg akartad venni azt a terméket. Máskülönben csak pénzt költesz.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://theparadiseblg.blog.hu/api/trackback/id/tr3316646262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása