theparadise

theparadise

Óvd és szeresd a Földet!

2021. augusztus 11. - paradiseblg

Régen az őseink idejében- és elég csak visszamenni a nagyszüleink koráig- nem igazán volt még elterjedt a műanyag. Ellentétben a mai kor emberével, akinek a legtöbb terméket csili-vili csomagolásban, vagy olcsó nejlonban árulják. De hogyan jutottunk el idáig? Nézzünk hozzá egy gyors áttekintést. Természetesen mint mindent, itt is a kísérletezés előzte meg a nagy "műanyagmizériát", ez az 1800-as évek közepe fele kezdődött meg, amivel hosszú évek teltek el.  A műanyagok fejlődése és felhasználása a 20. században, illetve jobban inkább annak második felében vált meghatározóvá. A nagy áttörésre, a mesterséges anyagok tömeges előállításának igényére az 1. világháború éveiben került sor.

Itt jönnek újra képbe a nagyszülők, akik nálunk vidéken még nem is igazán ismerték a műanyagot. Miért is kellett volna, ha otthon amúgy is mindent megtermeltek, tehát nem nagyon volt szükségük a boltba futkosni. Aztán szépen lassan teret hódítottak a háztartásokban a műanyag háztartási cikkek (tálak, bögrék, játékok garmadája, a kényelmi termékek pl. csokik, cukorkák...). Fontos megjegyezni, hogy mivel én és a családom is vidéken nőtt fel, így én ezekről tudok nyilatkozni. Hogy ugyanezekben az időszakokban hogyan alakult a városiak és a műanyag kapcsolata, arról személyes tapasztalatom nincs, de ha azon az elven indulunk ki, hogy vidékre minden később ér el, akkor a városokban már jóval korábban bekúszott a családok életébe. (És ez csak egy kis szeglete az életünket szegélyező problémának.)

A nosztalgiázás után vissza a jelenbe, 2021-be. Ma általánosságba elmondhatom, hogy minden háztartás tele van olyan anyagokkal amik bár lehet, hogy hosszú távra terveztek, de ha tönkremennek a kidobáson kívül nem sok mindent lehet velük kezdeni. 

Rengeteg platformon nyomon követem, hogy vannak azért törekvések arra, hogy háttérbe szorítsák ezek további terjedését, és előtérbe helyezzék a környezetbarát alternatívákat, amiket bármelyik otthonban lehetne használni.

Nálam is nagyon sok időnek el kellett telnie, mikor is elkezdett foglalkoztatni a kérdés, hogy oké megveszem ezt a sok mindent, "amire szükségem van", de annak a szemetével vajon mi lesz? És én mint egyén mit tudok ez érdekében tenni, ha már ennyire zavar? Nem tudok pontos évet, vagy eseményt írni, ami átfordította a gondolkodásomat, de még talán az első megmozdulásomat sem tudom ezzel kapcsolatban felidézni, arra viszont pontosan emlékszem, hogy milyen boldogsággal tölt el minden egyes alkalommal, amikor sikerül valamit kiváltani. 

inframe_1628338723308.jpg

 

Nem kell hatalmas nagy dolgokra gondolni, próbálok pár ötletet összegyűjteni, hogy nekünk eddig mi és hogyan vált be. 

Részben lesz egy-két dolog, amit az előző posztból újra előveszek, de inkább többször halljunk róla, mint egyszer sem. Ezt itt olvashatod: 

https://theparadiseblg.blog.hu/2021/08/02/tudatos_vasarlas_577

 

Tapasztalatok, törekvések, tettek:

 

Vásárolj hazait (és ha lehet kistermelőtől)!

Velünk ellentétben több nyugati ország pl. Ausztria vagy Svájc, arra törekszik, hogy elsődlegesen a saját hazájukból tudjanak mindent beszerezni. Számba veszik a lehetőségeiket a közvetlen környezetükben, ha ott valami nem elérhető, akkor területi/tartomány szinten keresik, majd ha ott se tudják megoldani, akkor kiterjesztik ezt országos elérhetőségre. Hogy egy nagyon egyszerű példát hozzak erre, amikor Steiermarkban dolgoztam (Ausztria egyik Magyarországgal szomszédos tartománya) többször betértem az egyik boltba, ami útba esett munkába menet. Nyáron természetesen nagy gyengém a gyümölcs (kinek nem?),amit előszeretettel vásároltam, és meglepve tapasztaltam a gyümölcsök árai mellett származási helykánt feltüntetve, hogy Ausztria Steiermark. Nem nehéz a képletet megfejteni: helyi terményeket árulnak. 

Amíg nálunk erre még csak részleges megoldások vannak, addig sem kell csüggedni, mert (helyi termelői) piac viszont biztos mindenki közelében elérhető. Sőt nem tudom eleget hangsúlyozni, hogy itt Kőszegen még a házak előtt is van lehetőség "bevásárolni". De akár érdemes figyelni a közösségi médiát is, mert sokan ott hirdetik, a friss szedésű gyümölcsöt, és zöldséget.

Azon kívül, hogy támogatod a helyieket, számtalan más egyéb pozitívumot fel lehet sorolni. Ha helyit veszel, akkor nem kell külföldről éretlenül megutaztatni. Sőt ugye akár a repülőutakat is lehet(ne) vele minimalizálni.

Lehetőséged van zacskó nélkül, hulladék mentesen is vásárolni, ha használod a már sokat emlegetett varrott, vagy kész, többször használatos szütyőket. De csak egy tipp, ha ezekkel nem is élsz, egy fürt banánt, vagy 2 db paprikát teljesen felesleges plusz nejlon zacskóba tenni.

 

Nézz körül a háztartásodban! 

Ma már számos lehetőségünk nyílik, olyan alternatívákat választani, amik kevésbé vagy egyáltalán nem növelik a hulladék mennyiségünket. Még ha egy picit több pénzt kell rááldozni, szerintem jobban megéri a tartósabbat választani. A mindennap használatos tárgyaink esetében pedig a környezetbarát verziót választani.

A teljesség igénye nélkül nálunk ezek váltak be:

- Ivókulacsok- Balázsnak fém  termokulacsa van, nekem egy műanyag kulacsom (ez már 4 éve megvan). Ha kirándulni, vagy hosszabb útra megyünk ezek mindig jönnek velünk. Boltban vizet csak akkor veszünk, ha nincs lehetőségünk ezeket megtölteni útközben.

Sokan esküsznek a palackos vizekre, de lássuk be ezek csomagolása egyáltalán nem környezetbarát. Helyettük lehet opció a házban víztisztítót felszerelni, akár az egész hálózatra, akár csak egy csapra. A buborék kedvelőinek is van megoldás, szódagép, vagy szóda formájában, a szódás palackokat még vissza is váltják. 

Fogkefe- Mi bambuszfogkefékre váltottunk, majd utánuk kipróbáltuk az újrahasznosított fogkeféket is. Nálunk mindkét verzió bevált. 

Bevásárlótáska- Beszereztünk több nagyobb méretű újrahasznosított, vagy szövet szatyrot, amiket bevásárláshoz viszünk magunkkal. Ezeknek idejét se tudom már mióta használjuk.

Szappan- Tusfürdő helyett is tökéletes megoldás (nem, nem szárít). Ha egy módunk van rá papírcsomagolásút választunk.

Varrott arctisztító korong- Nálam ez egy pozitív csalódás volt. Amennyire ki akartam próbálni, annyira tartottam is tőle, hogy nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket. De egyszerűen imádom őket.

Takarítószerek- A legtöbb tisztítószert kiváltottuk ecettel, mi ezt használjuk a fürdőben, az ablakokhoz, és még lefolyótisztításhoz is (mosószódával kombinálva). Egyedül a zöld szörny (Domestos) helyett választottunk egy környezetbarát boltit, és egy másikat a padló ápolására.

Mosás- Ez javarészt Ecoeggel történik (mosótojás, gyöngyökkel), plusz kiegészítésként környezetkímélő mosógélt veszünk. Van aki a mosódióra esküszik, ezt mi még nem próbáltuk. Öblítő helyett sokan mosóparfümöt alkalmaznak, vagy egyszerűen nem használnak semmit. Kísérletezni kell, kinek mi válik be. 

Táska- A legjobbat majdnem el is felejtettem. Tavaly beszereztünk egy-egy táskát, amik használt pet palackból készültek. Balázs övtáskája csak alkalom adtán van használva, de én a hátizsákomat elég sokat nyúzom. Esőben, szélben, napsütésben, hidegben, és állíthatom, hogy egy nagyon strapabíró darabot sikerült beszereznem.  

 

Add el, ajándékozd el, vagy hasznosítsd újra!

Ez egy kicsit tágabb téma, hogy mit lehet tenni azokkal a holmikkal, amiket már nem szeretnél, vagy nem tudsz hasznosítani. Kidobás előtt hogyan tudod mégis hatékonyan felhasználni. 

Add el- Bárkivel megeshet, hogy bizonyos bútorokra, elektronikai cikkekre, ruhákra már nem tart igényt, akkor egyszerűen csak el kell adni. Akár garázsvásárt tartasz, akár egyesével adogatod el, te is és aki megveszi is jól jár. Csak ne halmozz, és ne gyűjtögess! Kivéve ha valami speckó gyűjtő vagy :) 

Ajándékozd el- Tologatod balról jobbra, jobbról balra és csak a helyet foglalja. Eladni nem szeretnéd, mert úgy gondolod nem éri meg pénzt kérni érte, de még mielőtt kidobnád van egy másik módja is, hogy ne vesszen kárba. Ajándékozd el ingyen! Szintén Ausztriában nagy divatja van ennek. Akár komplett konyhabútorokról, akár jól működő háztartási gépekről beszélünk, szívesen válnak meg tőlük, szállítási díj fejében. Itthon úgy érzékelem nagyon nincs még ennek fénykora (ki tudja, lehet csak a gyűjtögető vénának köszönhetően, de az is lehet hogy nincs rá módunk elajándékozni). Én mindenesetre szívesen ajándékozok el számomra már feleslegessé vált dolgokat, ami másnak még igazi kincs lehet.

Hasznosíts újra- Ezzel végképp megvannak lőve az emberek, pedig rengeteg hasznos tippet találni ezzel kapcsolatban is. De hozzáteszem, nagy álmom ebből akár egy komplett vállalkozást felépíteni (a "haszontalan" felesleges dolgoknak új életet adni, akár feljavítva). Sajnos konkrét ötlet még nincs kiforrva, úgyhogy ennek megvalósítása még várat magára. De folyamatosan ötletelek :)

 

Hasznos, praktikus tippekkel azonban tudok szolgálni amiket, mi is alkalmazunk, vagy én is úgy olvastam, de ötletesnek találom. A viselhetetlen, kidobásra ítélt pólóknak (pamutosabb) minden esetben adok még egy utolsó esélyt, mivel nagy hasznát veszem őket a takarításban. Legyen szó fürdőszoba, vagy ablak pucolásról, kocsitakarításról mindig jól jön egy-két ilyen darab. De a legutóbb arról olvastam, és egyszerűen zseniális ötletnek tartom, hogy azok a ruhadarabok, amikeknek már végképp semmilyen funkciót nem tudunk adni, egész egyszerűen vágjuk darabokra, majd töltsük be egy nagyobb anyagba, zsákba, és egész egyszerűen varrjunk fekhelyet belőle. A menhelyeken hatalmas nagy szeretettel fogadják őket, sőt a saját kedvenceink is biztosan imádni fogják.

Ezen a téren tényleg csak a képzelet szab határt, bátran szabadjára lehet engedni a kreativitásunkat. És nem utolsó sorban akár családi programot is lehet belőle kerekíteni, ahol a picik már korán megismerkedhetnek ezzel a fajta szemlélettel.

 

 

Fontos, ha te magad nem is tudod miként hasznosíts újra, keresd meg a módját, hogyan tudnál másokat támogatni, vagy a segítségükre lenni, akár azzal, ha az üres befőttes üvegeket nem a kukába dobod ki, hanem továbbadod háziasszonyoknak, akik örömmel fogják fogadni őket.

 

+ Építsd be az életedbe a csomagolásmentes boltot

Ahogy a neve is sugallja, plusz csomagolás nélkül, a saját tárolóidban tudod hazavinni a termékeket. Lehet, hogy egy kicsit időigényesebb, vagy macerásabb így bevásárolni, de gondolj bele mennyivel jobb ez a bolygónknak. 

 

Ne kifogásokat keress, hanem megoldásokat! Minden az egyéni kis lépésekkel indul el, légy ennek Te is részese!

 

Könyvajánló: Tóth Andi- Háztartásom hulladék nélkül

A bejegyzés trackback címe:

https://theparadiseblg.blog.hu/api/trackback/id/tr1416649058

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása